Home >> Legislativa
Email Tisk

Legislativa

Stáří pneumatik, neboli DOT

V poslední době se médii šíří poplašné zprávy o stáří pneumatik, neboli o údajích DOT. Uvedeme Vám některé důležité a zajímavé informace o zkratce DOT.

Pro Evropské země zkratka DOT nemá žádný legislativní význam. Toto označení má význam pouze pro americký trh a zkratka DOT znamená Department of Transport, tudíž se jedná o zkratku pro americký dopravní úřad. Další údaje za zkratkou DOT jsou označení výrobce, továrny a raznice ve které se daná pneumatika vylisovala. Další čtyřmístný údaj za DOT je kalendářní týden a rok výroby pneumatiky. Pro Evropské země je na pneumatice důležité označení E4 a 6místný kód, tato označení znamenají homologaci pro provoz na Evropských silnicích a následný kód udává, ve které zemi byla homologace udělena.

 

Co se týče samotného stáří pneumatik tak dle Ford Motor Company jsou bez problému koupené nové nepoužité pneumatiky až do stáří 6 let.

 

Dle Evropských výrobců pneumatik se doporučuje pneumatiky vyměnit po 10 letech užívání i v případě, že jejich stav vypadá jako uspokojivý a mají dostatečný vzorek. Co se týče pneumatik na skladě tak má jeden rok správného skladování na tvrdnutí a stárnutí směsi stejný účinek jako tři týdny používání pneumatiky.

 

Doporučení Cooper Tires ohledně stáří prodávaných pneumatik.

Cooper doporučuje vyměnit pneumatiky, včetně plnohodnotných rezerv, přesáhnou-li 10 let od data výroby pneumatiky. K montáži nových plášťů nedoporučují použít pneumatiky starší 6let od data výroby. Životnost pneumatiky není dána jejích chronologickým stářím, ale způsobem užívání a skladování. 

 

Rychlostní index na zimních pneumatikách

Spolu s pomalu přicházející zimní sezónou se množí dotazy na rychlostní indexy u zimních pneumatik.

Rychlostní index se odvíjí od konstrukční rychlosti vozidla a naše legislativa povoluje nižší rychlostní koeficient než je konstrukční rychlost vozidla pokud je tato skutečnost uvedena ve vozidla tak, aby byla v zorném poli řidiče. Nejčastěji se toto řeší samolepkou s uvedenou maximální rychlostí zimních pneumatik.

Pozor! Rychlostní koeficient u pneumatik uvedený ve velkém technickém průkazu často převyšuje maximální konstrukční rychlost vozidla.

 

Zde je výňatek z vyhlášky č. 341/2002 Sb. §21 oddíl 2

 

„V případě použití zimních pneumatik (M+S) s nižší kategorií rychlosti, než je nejvyšší konstrukční rychlost vozidla, je nutno na tuto skutečnost upozornit dodatkovým označením formou nálepky, která musí být v zorném poli řidiče. Údaj na nálepce stanovuje nejvyšší přípustnou rychlost vozidla s namontovanými zimními pneumatikami, která nesmí být při provozu vozidla překročena. Upozornění formou nálepky může být nahrazeno zařízením trvale nainstalovaným ve vozidle (například palubním počítačem).“

 

P.O.R. - označení splňující podmíny zákona pro zimní pneumatiky

Zákon č. 341/2014 Sb. považuje za zimní pneu ty, které mají na bočnici označní M+S a dále dle přílohy 12 F odst. 13 tohoto zákona se za zimní pneu považují též pneumatiky, které na bočnici mají označení ET, ML, MPT nebo POR. Z našeho sortimentu se tak jedná o pneumatiky DISCOVERER STT PRO P. O.R. a dle tohoto zákona jsou tedy považovány za celoroční.

 

 

 

ZMĚNA OBJEDNACÍHO ČASU

Vážený zákazníku, z  důvodů sezonního nárůstu objemu zakázek dochází ke změně objednacího času do 14:00 HODIN. Děkujeme za pochopení. 
archív novinek

Weblogo

Uživatelcoopertires goodyear dunlop Fulda